Τομέας Γεωπονίας

Τομέας Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος

Ο ρόλος του γεωργικού τομέα της Ελλάδας είναι καθοριστικός τόσο σε εθνικό επίπεδο για την αντιμετώπιση της οικονομικής κρίσης όσο και σε παγκόσμιο,  για την καταπολέμηση της επισιτιστικής κρίσης.

Ειδικότητα: Τεχνικός Φυτικής Παραγωγής

Ειδικεύεται στη λειτουργία, διαχείριση και προστασία φυσικού περιβάλλοντος και οικοσυστημάτων, στην αυτόνομη επιχειρηματική παραγωγή βασικών φυτικών προϊόντων, στην κατανόηση βασικών αρχών βιολογικής καλλιέργειας, κανόνων γεωργικής οικονομίας και επιχειρηματικής συνείδησης.

Γιατί να τον επιλέξω

Η γεωργία και ή αγροτική παραγωγή είναι σημαντικός κλάδος της Ελληνικής Οικονομίας. Η Αγιά αλλά και όλος ο Θεσσαλικός κάμπος είναι ιδιαίτερα αναπτυγμένοι στη γεωργία, με πολλές καλλιέργειες, αλλά και διάφορες επιχειρήσεις που δραστηριοποιούνται στον αγροτικό τομέα γενικότερα. Η σύνδεση της γνώσης που θα αποκομίσει ο μαθητής του τομέα, με την υπάρχουσα υποδομή που υπάρχει στο περιβάλλον του(οικογένεια, τοπική κοινωνία κ.α.) είναι ιδιαίτερα χρήσιμη για την εξέλιξη του επαγγελματικά. Το σημαντικότερο είναι ότι οι μαθητές του τομέα αυτό μαθαίνουν για τις αρχές και πρακτικές της γεωργίας και φυτικής παραγωγής, όχι μόνοι θεωρητικά αλλά και μέσα από τη συμμετοχή τους σε δραστηριότητες σποράς, φροντίδας των φυτών, χρήσης των γεωργικών μηχανημάτων, λίπανσης και πολλά ακόμη.
Οι απόφοιτοι της Ειδικότητας παίρνουν δύο (2) τίτλους σπουδών:
1. Πτυχίο “Τεχνικού Φυτικής Παραγωγής” Ειδικότητας επιπέδου 4 (αντίστοιχο των ευρωπαϊκών).
2. Απολυτήριο Λυκείου, όμοια και ισότιμα με το Γενικό Λύκειο

Γνώσεις Δεξιότητες

Ο  απόφοιτος  της ειδικότητας Τεχνικός Φυτικής Παραγωγής   αναμένεται να αποκτήσει, κατά την εκπαίδευσή του, τις  ακόλουθες γνώσεις :

• Να εκτελεί αυτόνομη επιχειρηματική παραγωγή βασικών φυτικών προϊόντων.
  • Να προετοιμάζει το έδαφος για σπορά, να φυτεύει,  λιπαίνει, καλλιεργεί και αρδεύει την παραγωγή του.
  • Να επιλέγει τη γη που θα καλλιεργήσει, να καθορίζει το χρόνο άρωσης και να εκτελεί ειδικές τεχνικές κατεργασίας του εδάφους.
  • Να επιλέγει και να αγοράζει το πολλαπλασιαστικό υλικό, τα λιπάσματα και τον εξοπλισμό.
  • Να εκτελεί βασικές εργασίες φυτοπροστασίας, λίπανσης, συλλογής και αποθήκευσης των προϊόντων του.
  • Να εφαρμόζει τις βασικές αρχές της βιολογικής γεωργίας.
  • Να χειρίζεται τα γεωργικά μηχανήματα.
  • Να εκτελεί βασικές εργασίες εκτροφής των παραγωγικών αγροτικών ζώων.
  • Να υπολογίζει το κόστος και το κέρδος στην επιχείρησή του, και να εκτιμά την μελλοντική του παραγωγή.

Ευκαιρίες Εργασίας

• Σε γεωργικές επιχειρήσεις φυτικής κατεύθυνσης συμβατικής και βιολογικής γεωργίας προσανατολισμού Φυτών Μεγάλης Καλλιέργειας, Δενδρωδών Καλλιεργειών, Αμπέλου και Κηπευτικών.
  • Στο δημόσιο τομέα σε υπηρεσίες του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης (Ινστιτούτα Φυτών), των περιφερειών και των Δήμων της χώρας (Διεύθυνση Περιβάλλοντος και Πρασίνου)
  • Σε υπαίθριες ή υπό κάλυψη μονάδες παραγωγής φυτών(φυτώρια / θερμοκήπια)./li>
  • Σε επιχειρήσεις παροχής υπηρεσιών και καταστήματα γεωργικών εφοδίων
  • Ως τεχνικό προσωπικό σε εξαγωγικές επιχειρήσεις, γεωργικούς συνεταιρισμούς και ενώσεις.
  • Να ιδρύσουν την προσωπική τους επιχείρηση φυτικής παραγωγής με την υποστήριξη της πολιτείας ως νέοι αγρότες.

Μαθήματα

1 Θεωρία + 2 Εργαστήριο
Φυτοπροστασία
2 Θεωρία + 2 Εργαστήριο
Copyright © 2022. ΕΠΑΛ ΑΓΙΑΣ. All rights reserved.