Επίσκεψη του σχολείου μας στην Πολιτική Προστασία του Δήμου Αγιάς

Την Δευτέρα 15 Απριλίου 2024, μαθητές του σχολείου μας στα πλαίσια συμμετοχής τους στο πρόγραμμα “Υποστήριξης μαθητών στις πληγείσες περιοχές της Περιφέρειας Θεσσαλίας και του νομού Έβρου”, επισκέφτηκε τα γραφεία της Πολιτικής Προστασίας του Δήμου Αγιάς. Τους μαθητές υποδέχτηκαν ο προϊστάμενος Πολιτικής Προστασίας κος Παπακώστας Δημήτρης και ο Αντιδήμαρχος Πολιτικής Προστασίας κος Παναγιώτου Γεώργιος. Οι μαθητές ενημερώθηκαν για την λειτουργία και τις αρμοδιότητες της Πολιτικής Προστασίας και είχαν την ευκαιρία να θέσουν ερωτήσεις σχετικά με τους κινδύνους της περιοχής μας αλλά και τους τρόπους προστασίας των πολιτών από αυτούς. Οι μαθητές πρότειναν τη συνεργασία του σχολείου μας και της Πολιτικής Προστασίας για την καλύτερη ενημέρωση των πολιτών και οι υπεύθυνοι με χαρά προθυμοποιήθηκαν να συνεργαστούν με το σχολείο μας για τις δράσεις που επιθυμεί να υλοποιήσει. Η ενεργή συμμετοχή των μαθητών αλλά και όλων των πολιτών σε θέματα προετοιμασίας από φυσικές καταστροφές αναδείχθηκε μέσα από τη συνάντηση αυτή και συμφωνήθηκε το επόμενο βήμα για τη συνεργασία αυτή. Το σχολείο μας ευχαριστεί θερμά του υπευθύνους για τη φιλοξενία και την πρόθεση για συνεργασία. Τους μαθητές συνόδευσαν ο διευθυντής του σχολείου κος Δουκάκης Αντώνης και η εκπαιδευτικός του σχολείου μας κα Σακελλαρίου Ανδρονίκη που υλοποιεί το πρόγραμμα.

No comment yet, add your voice below!

Add a Comment