5η Γιορτή Λουλουδιών – ΕΠΑΛ Αγιάς 2024

Μια όμορφη και χαρούμενη εκδήλωση διοργάνωσαν και φέτος οι μαθητές του ΕΠΑΛ Αγιάς στο κεντρικό παρκάκι της πόλης, την Παρασκευή 19 Απριλίου 2024 προβάλλοντας δημιουργίες του σχολείου τους στην “Γιορτή Λουλουδιών” που πραγματοποιείται για 5η συνεχή χρονιά.

Οι μαθητές με ιδιαίτερο μεράκι, ζήλο αλλά και ενθουσιασμό παρήγαγαν ανθοκομικά και λαχανοκομικά φυτά στο θερμοκήπιο του σχολείου στα πλαίσια των εργαστηριακών τους μαθημάτων, τα οποία και διέθεσαν στους πολίτες που επισκέφτηκαν τον χώρο της εκδήλωσης.

Μεγάλο ήταν το ενδιαφέρον των πολιτών της Αγιάς για τους μυρωδάτους βασιλικούς, τους όμορφους κατιφέδες, τις φλογάτες σάλβιες, τις καμαρωτές ζήνιες, τις λαμπερές καλεντούλες αλλά και για τα πολλά λαχανοκομικά όπως οι ντομάτες, τα αγγουράκια, τα κολοκυθάκια, τα καρπούζια και τα πεπόνια.

Μαθητές από όλα τα σχολεία της πόλης με τους δασκάλους και τους καθηγητές τους, επισκέφτηκαν τον χώρο, παρακολούθησαν τις δραστηριότητες, παρατήρησαν δείγματα φυτικών ιστών στα στερεοσκόπια, ενημερώθηκαν για την παρακολούθηση με παγίδες εντόμου της περιοχής από τους μαθητές του ΕΠΑΛ, ενώ είχαν την ευκαιρία να προμηθευτούν πασχαλινές λαμπάδες που οι μαθητές φιλοτέχνησαν σε συνεργασία με τον Σύλλογο γονέων και κηδεμόνων.

Ιδιαίτερο ενθουσιασμό έδειξαν οι μικροί μας φίλοι του 2ου δημοτικού σχολείου, που επισκέφτηκαν τη γιορτή και ασχολήθηκαν με μια φάση της παραγωγικής διαδικασίας των φυτών και συγκεκριμένα με τη μεταφύτευση σπορόφυτων σε γλαστράκια. Στη συνέχεια με τα γλαστράκια τους σχεδίασαν επιδαπέδια φυτικά σχέδια και τελειώνοντας τα πήραν μαζί τους για να τα μεγαλώσουν και να τα φυτέψουν στα παρτέρια του σχολείου τους.

Παράλληλα με τις παραπάνω δραστηριότητες έγινε ενημέρωση από τους καθηγητές για τους τομείς και τις ειδικότητες που λειτουργούν στο ΕΠΑΛ και μοιράστηκε ενημερωτικό υλικό.

Η μουσική, το κέφι, η ζωντάνια της διανομής των φυτών, η χαρά και ο χορός των παιδιών στο βιωματικό εργαστήριο, το ενδιαφέρον και η κίνηση των πολιτών στον χώρο της έκθεσης αλλά και τα γλυκάκια που προσφέρθηκαν στους μικρούς μαθητές στο τέλος της εκδήλωσης συμπλήρωσαν αυτή την ξεχωριστή νότα στην πόλη της Αγιάς.

Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς του σχολείου για την προσπάθεια που κατέβαλαν προκειμένου να ολοκληρωθεί η δράση και να παρουσιαστεί στο κέντρο της πόλης.

Τη δράση οργάνωσε και συντόνισε ο εκπαιδευτικός του σχολείου μας κος Γιάννης Δαχτάρης.

Η διδασκαλία δε χωράει μόνο στην αίθουσα. Η πράξη και η παρατήρηση αποκαλύπτουν τη γνώση με τον δικό τους τρόπο. Η αυτοπεποίθηση και η υπερηφάνεια που νιώθουν οι μαθητές για όσα δημιουργούν, ανακαλύπτουν και εκθέτουν θα τους βοηθήσει αργότερα στα επόμενα βήματα της ζωής τους…

No comment yet, add your voice below!

Add a Comment