Εκδήλωση παρουσίασης αποτελεσμάτων της δράσης «Νοιάζομαι για τον τόπο μου», του ΕΠΑ.Λ. Αγιάς στα πλαίσια του ΜΝΑΕ

Στο πλαίσιο του προγράμματος « Μια νέα αρχή στα ΕΠΑΛ» (ΜΝΑΕ) το ΕΠΑΛ Αγιάς, την Παρασκευή 12 Μαΐου 2023, στις 11π.μ., στο κεντρικό παρκάκι της Αγιάς, παρουσία πλήθους κόσμου, ο οποίος μας τίμησε με την παρουσία του, είχε την ευκαιρία να

• παρουσιάσει τα αποτελέσματα της παρατήρησης του ευρύτομου της αμυγδαλιάς σε 12 χωριά της επαρχίας Αγιάς
  • ενημερώσει για την παραγωγή ανθοκομικών και λαχανοκομικών φυτών στο θερμοκήπιο του σχολείου.
  • διανείμει τα παραχθέντα ανθοκομικά και λαχανοκομικά φυτά στους πολίτες της Αγιάς.
  • υλοποιήσει βιωματικές δράσεις μεταφύτευσης σπορόφυτων, με μαθητές του 2ου Δημοτικού Σχολείου Αγιάς

Μέσα σε κλίμα χαράς μαθητές και εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία να παρουσιάσουν τα αποτελέσματα της δράσης και να συζητήσουν με τον κόσμο.

Η δράση «Νοιάζομαι για τον τόπο μου» συνδύασε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την βιωματική μάθηση και την καινοτομία, με την συνεργασία με την τοπική κοινωνία και την εξωστρέφεια.

Θερμά συγχαρητήρια σε μαθητές και εκπαιδευτικούς και ιδιαίτερα στον γεωπόνο του σχολείου κ. Ιωάννη Δαχτάρη.

Στην εκδήλωση παρέστη και η εκπρόσωπος των γονέων και κηδεμόνων κ. Γαλανούλη Βίκη.

Ευχαριστούμε θέρμα τους συνεργαζόμενους αμυγδαλοπαραγωγούς της επαρχίας Αγιάς, την Διεύθυνση του 2ου Δημοτικού Σχολείου Αγιάς και τις συνοδούς εκπαιδευτικούς αυτού.

No comment yet, add your voice below!

Add a Comment