Σχολικός ψυχολόγος

Αγαπητοί γονείς,

είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ενημερώσουμε ότι ο θεσμός του Σχολικού Ψυχολόγου λειτουργεί και φέτος στο σχολείο μας.

Η Ψυχολόγος Ανθή Παΐλα θα βρίσκεται στο σχολείο κάθε Παρασκευή 09.00 – 13.00 καθ’ όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς. Οι δράσεις που θα πραγματοποιηθούν απευθύνονται στο σύνολο της σχολικής κοινότητας. Η ψυχολόγος σε συνεργασία με το εκπαιδευτικό προσωπικό του σχολείου, θα εργαστεί με μαθητές/-τριες που είτε με δική τους πρωτοβουλία, είτε με παρότρυνση των εκπαιδευτικών τους, διατυπώνουν αίτημα υποστήριξης, καθώς και με τους γονείς που το επιθυμούν.

Συγκεκριμένα, στην Ψυχολόγο μπορούν να απευθύνονται οι μαθητές και οι μαθήτριες για θέματα που τους απασχολούν, για ψυχολογική υποστήριξη και ενδυνάμωση. Επιπρόσθετα,  οι γονείς των μαθητών/-τριών μπορούν να απευθυνθούν στην ψυχολόγο για συμβουλευτική υποστήριξη σε θέματα εφηβείας, συμπεριφορών και σχέσεων στην οικογένεια.

Η καλή συνεργασία και η αμφίδρομη επικοινωνία μεταξύ οικογένειας και σχολείου είναι βασική προϋπόθεση, προκειμένου να λειτουργεί η σχολική κοινότητα αποτελεσματικά.

No comment yet, add your voice below!

Add a Comment